Zimné lezenie

Pohoria Veľká Fatra a Malá Fatra nie sú práve Mekkou zimného horolezectva, ale pár lokalít na vykonávanie tejto športovej aktivity nájdeme aj tu. V tejto sekcii nájdete nepravidelné správy o podmienkach na lezenie a stave ľadu. Upozorňujeme, že prezentované informácie sú platné ku dňu ich zverejnenia. Majte na pamäti, že v národnom parku reguluje pohyb návštevníkov návštevný poriadok, horolezectvo nemôžete vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek.


Ľady v doline Bystrička

31.1.2019 – Podmienky na terasách v ľavom sektore sú relatívne dobré. Zdá sa že dodnes sa tu moc neliezlo, po dnešku je ľad trošku opotrebovaný. Do pravého sektoru sme nevideli.

Lom Bystrička, terasy v ľavom sektore, 31.1.2019

2.1.2019 – Podmienky na lezenie zatiaľ nevhodné. Hore je pár malých cencúľov, dole tečie voda.


Ferrata HZS na Martinské hole

Kaňonom Pivovarského potoka vedie zo Strání na Martinské hole Ferrata HZS. Obtiažnosť B/C (podľa zvolenej varianty v hornej časti). Výstupová trasa je každoročne uzavretá v období 15.4. – 31.5. a 15.9. – 31.10.

16.2.2019 – Podmienky na lezenie v ľade sú nevhodné, v roklinách je veľa snehu a ľad je prakticky celý pod ním. Rovnako tak laná a stupačky sú zasypané. Pri prechádzaní po snehových mostov hrozí prepadnutie do koryta potoka!

Tabuľa
Ferrata je pod snehom
Ferrata je pod snehom

7.1.2019 – Z dôvodu zvýšeného lavínového nebezpečenstva je Ferrata HZS do odvolania uzavretá.


Ľady mimo regiónu Veľkej a Malej Fatry

Vysoké Tatry – Bielovodská dolina

23.1.2019 – Tisovky, Adin úsmev, Skrytý ľad, Mrozek, Kaskády, Oči plné ľadu boli už aj lepšie, ale sú v leziteľnom stave.

Mrozek
Oči plné ľadu
Kaskády
Oči plné ľadu
Mrozek