Skitouring

Pohoria Veľká Fatra a Malá Fatra poskytujú vhodné podmienky na skitouring, v obmedzenej miere aj skialpinizmus. V tejto sekcii nájdete nepravidelné správy o snehových podmienkach a zjazdnosti obľúbených skitouringových trás. Upozorňujeme, že prezentované informácie sú platné ku dňu ich zverejnenia. Majte na pamäti, že v národnom parku reguluje pohyb návštevníkov návštevný poriadok a nemôžete sa na lyžiach pohybovať kadekoľvek a kedykoľvek (hlavne kvôli ochrane zvierat).


Martinské hole

Trasa: Stráne (mostík pod sedačkou) – žltá značka po starej ceste – stará chata – M.Hole

06.12.2021 – Pripadlo trochu snehu, základ ešte nie je. Šľapať sa s trochou šťastia dá od dela. Lyžovať len cca po koniec asfaltky. Časť zjazdoviek je zratrakovaná a tu je lyžovačka celkom uspokojivá.

05.12.2021 – Podmienky na šľapanie aj lyžovanie sú vhodné až na zjazdovkách, poťažme na asfaltke od žltej značky. Na serpentínach je hlavne spodnej polovici vrstva ľadu, treba turistické mačky.


Chata pod Chlebom

22.1.2022 – Po silnom oteplení sa roztopila väčšina snehu a podmienky na skitouring boli dlhodobo nevhodné. V posledných dňoch pripadlo na tvrdý podklad niekoľko desiatok centimetrov prachového snehu. Na trase sú opäť vhodné podmienky, šľapať aj lyžovať sa dá po minomet. Po víkendovej invázii je Generál poriadne rozlyžovaný.

28.12.2021 – Šľapať sa dá od minometu. Lyžovanie Generálom je celkom pohodlné, sneh je ulyžovaný, dole bubny. V lese občas trčí kameň, ale opatrne sa to dá zlyžovať až ku minometu.
Nad úrovňou chaty sneh prefúkaný zo západných expozícií na východ. Miestami trčí kosodrevina, integrita snehovej pokrývky kompresným testom: CT15@15, hĺbka sondy až po podlahu 50 cm.

25.12.2021 – Šľapať sa dá od minometu, pri opatrnej jazde sa dá lyžovať tiež až sem. Pripadol čerstvý sneh, Generál je primerane rozbitý…


Lysec

Trasa: Jasenská dolina (chata Lysec) – zjazdovky v stredisku Lehota – žltá značka cez lúku na vrchol Lysca (TZT 31.)

22.1.2022 – Po silnom oteplení sa roztopila väčšina snehu a podmienky na skitouring boli dlhodobo nevhodné. V posledných dňoch pripadlo niekoľko desiatok centimetrov prachového snehu, ale chýba základ. Šľapať aj lyžovať je možné až k autu na parkovisku pri chate Lysec. Len pozor na agresívne oblúky alebo prudké brzdenie kedy hrana zaberie až do trávy a kamienkov.

Zjazdovky na Lehote
Zvážnica
Lúka pod vrcholom

4.1.2022 – Po oteplení a dažďoch je trasa na Lysec prakticky celá bez súvislého snehu. Podmienky na šľapanie aj lyžovanie sú nevhodné.

27.12.2021 – Šľapať sa dá priamo z parkoviska pri chate Lysec. Zlyžovať sa dá taktiež až sem. Sneh je ulyžovaný a kamene už netrčia.

26.12.2021 – Šľapať sa dá priamo z parkoviska pri chate Lysec. Zlyžovať sa dá taktiež až sem, hoci množstvo snehu stále nie je optimálne. Miestami trčia steblá trávy a kríky.

12.12.2021 – Šliapať sa dá od parkoviska. Snehu je stále málo, ale lyžovať sa dá relatívne bezpečne z vrcholu po Polku. Ďalej už radšej nie – na zvážnici je len tenká vrstva utlačeného snehu, v ktorom zákerne číhajú skryté kamene.

05.12.2021 – Podmienky na šľapanie a lyžovanie sú zatiaľ na väčšine kopca nevhodné. Medzi Poľkou a vrcholom by to na lúke asi aj šlo, ale zatiaľ nie je základ, treba ešte počkať.


Vendovka

Trasa: Sučianska dolina – modrá značka – chata Vendovka.

27.12.2021 – Šľapať sa dá z ústia doliny, lyžovať minimálne do polovice. Zvážnice sú dostatočne vysnežené, kamene netrčia. V lesoch aj nad ich úrovňou je krusta, ktorá sa prebára až na čučoriedky. Sneh z posledného sneženia je nad úrovňou lesa prefúkaný zo západných na východné expozície.
Integrita snehovej pokrývky kompresným testom: CT12@40.


Nolčovská Magura

Trasa: Nad Nolčovom – žltá značka po strmej zvážnici – Magura (TZT 2733, vzdialenosť 3 km, prevýšenie 600 m)