Skitouring

Pohoria Veľká Fatra a Malá Fatra poskytujú vhodné podmienky na skitouring, v obmedzenej miere aj skialpinizmus. V tejto sekcii nájdete nepravidelné správy o snehových podmienkach a zjazdnosti obľúbených skitouringových trás. Upozorňujeme, že prezentované informácie sú platné ku dňu ich zverejnenia. Majte na pamäti, že v národnom parku reguluje pohyb návštevníkov návštevný poriadok a nemôžete sa na lyžiach pohybovať kadekoľvek a kedykoľvek (hlavne kvôli ochrane zvierat).


Martinské hole

Trasa: Stráne (mostík pod sedačkou) – žltá značka po starej ceste – stará chata – M.Hole

24.3.2019 – snehové podmienky pod úrovňou 1000 m.n.m na šľapanie a lyžovanie nevhodné. Na zjazdovkách a na hrebeni zatiaľ snehu dosť.

22.2.2019 – Serpentíny od parkoviska po delo sú zľadovatelé a miestami sú v nich odtopené miesta a kamene. Šľapať sa teoreticky dajú, lyžovať radšej nie. Na pešo treba mačky. Od dela nahor sa dá šľapať aj lyžovať. Asfaltka je na lyžiach neschodná. Na zjazdovkách dobrá lyžovačka, na povrchu pár centimetrov čerstvého snehu.

17.2.2019 – Tak isto ako včera. Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke,ale prvá serpentína dole vytopená, na viacerých miestach ľad. Skratky pod delom neodporúčam (snehu je málo a je špinavý). Ráno je tvrdo a pre pešiakov bez mačiek šmykľavo. Asfaltka je na lyžiach neschodná.

16.2.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke, ale prvá serpentína je miestami dosť vytopená. Taktiež pri odbočke na ferratu je dosť vytopená zákruta. Asfaltka je na lyžiach neschodná.

12.2.2019 – Šľapať sa dá v celej dĺžke od parkoviska po vrchol. Padol nový sniežik, cca 5cm. Na zjazdovkách perfektná lyžovačka v púdri. Na asfaltke, na skratkách pod delom a na niektorých zákrutách starej cesty lyžovať opatrne. Je tam pár vytopených úsekov prekrytých slabou vrstvou čerstvého snehu.
Auto lepšie nechať dole (alebo nasadiť reťaze), dnes sa dole cestou šmýkalo nejedno auto.

28.1.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke. Padlo asi 15 cm nového snehu.

23.1.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke.

20.1.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke (dá sa aj ku parkovisku na „investičke“). Vo voľnom teréne je v nižších polohách škrupina.

14.1.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke.

10.1.2019 – Šľapať sa dá bez problémov už pod mostíkom až po vrchol. Snehu všade dostatok takže aj lyžovať sa dá až pod mostík. Len na zákrutách občas kamienok a na asfaltke tiež.

Trasa: Výsek popod bývalú lanovku

17.2.2019 – Snehu zatiaľ dosť, skoro jarná lyžovačka.

28.1.2019 – Dobrá lyžovačka, väčšinou v prašane. Sneh je už rozlyžovaný.

14.1.2019 – Perfektná lyžovačka v prašane. Snehu je toľko, že elektrické vedenie nad hlavou sa miestami nebezpečne približuje.

10.1.2019 – Výšľap tadiaľto by bol pre hlboký sneh a strmý svah nepraktický. Snehu na lyžovanie je dostatok, ale prašan už je rozjazdený. Pozor na skalný prah v hornej časti nad 180° zákrutou asfaltky!


Chata pod Chlebom

Trasa: Kemp Trusalová – Zajacová – Generál – Chata pod Chlebom

31.3.2019 – Šľapať sa dá cca od zrútenej chaty Romana. Nad Chatou pod Chlebom sú podmienky stále veľmi dobré. Generál je lyžovateľný, hoci na pár miestach trčí čučoriedka. Pod Generálom v lese je už lyžovanie riskantné – veľa izolovaných kameňov, konáre, ihličie na snehu …

24.3.2019 – Šľapať a lyžovať odporúčame až nad Zajacovou. Na zvážnici je pár vytopených miest, les aj generál je zatiaľ v dobrom stave. Na generáli jeden zratrakovaný pás. Nad chatou veľmi dobré jarné podmienky.

18.3.2019 – Od rampy nad minometom sa dá šľapať aj lyžovať. Miestami snehu hranične, ale zatiaľ bez vyzúvania. Asi na 2 miestach na zvážnici trčali kamene, generál dnes zratrakovaný.

17.3.2019 – Na trase Šútovo-Zajacova je niekoľko vytopených miest. Na trase medzi Zajacovou a Chatou pod Chlebom sa dá pokojne šľapať aj lyžovať. Nad chatou jarný firn, pozor na nestabilné dosky a preveje (3. stupeň lavínového nebezpečenstva)

15.3.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke od minomentu po chatu. Pri minomete odporúčame nechať auto, odtiaľto v mäkkom snehu prejde len ratrak. Hore približne 20 cm ťažkého nového snehu na generáli. Nad chatou je kvalita snehu lepšia.

12.3.2019 – Podmienky prakticky rovnaké ako včera (11.3.2019). Nad chatou je zľadovatený sneh, tvrdé platne sú prekryté tenkou vrstvou čerstvého prašanu.

11.3.2019 – Šľapať sa dá od minomentu, kde je možné nechať auto. Pár úsekov na ceste je vytopených, treba preniesť lyže v celkovej dĺžke cca 20 m. Generál dnes pocukrovaný a v lese tvrdo. Zlyžovať sa dá od chaty až po minomet s niekoľkými hore spomínanými preneseniami lyží.

9.3.2019 – Šľapať sa dá od minomentu (na polovici cesty medzi kempom Trusalová a Zajacovou), kde je možné nechať auto. Vyšší podvozok sa celkom hodí. Lyžovať sa dá od chaty pod Chlebom až k autu. Generál bol dnes zratrakovaný a v dobrej kondícii. Od Zajacovej lyžovať po ceste.

2.3.2019 – Snehu stále dostatok. Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi Šútovom a chatou. Bežné osobné autá budú mať problém s hlbokým rozmočeným snehom po ceste na Zajacovu, lepšie je ísť pešo.

10.2.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi kempom a chatou. Generál je zratrakovaný. Na kopcoch sú takmer jarné podmienky.


Lysec

Trasa: Jasenská dolina (chata Lysec) – zjazdovky v stredisku Lehota – žltá značka cez lúku na vrchol Lysca (TZT 31.)

31.3.2019 – Zjazdovky na Lehote sú až na pár snehových fľakov kompletne bez snehu, rovnako tak zvážnica. Na lúke je pri stromoch ešte súvislý pás snehu tiahnuci sa až k vrcholu, ktorý by sa teoreticky dal lyžovať. Celkovo možno hodnotiť podmienky na skitouring ako nevhodné a sezónu v tejto lokalite za ukončenú.

5.3.2019 – Šľapať sa dá bez problémov od parkoviska. Lepšie je ísť až na vrch zjazdoviek, lebo zvážnica odpájajúca sa z hornej tretiny je v lese vytopená. Zvážnica pod lúkou je miestami taktiež vytopená, celkovo treba preniesť lyže v dĺžke asi 30 m. Lúka až po vrchol je šľapateľná aj lyžovateľná – dnes tam bola ľadová krusta.

28.2.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi parkoviskom a vrcholom. Na lúke je dobrá lyžovačka vo firne. Na zvážnici je viacero vytopených miest, ktoré sa zatiaľ dajú poobchádzať. Zjazdovka na Lehote je lyžovateľná po okraji.

25.2.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi parkoviskom a vrcholom. Zvážnica je po víkende vyčistená od konárov, sem tam sa nájde spadnutý kameň z lesa nad ňou. Na lúke sú hlavne poobede jarné podmienky s príjemným firnom.

22.2.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi parkoviskom a vrcholom. Podkladový sneh je tvrdý, na ňom od výšky 1000 m vrstvička prašanu o sile do 5cm. Na hrebeni vyfúkané. Na zvážnici občas trčí kameň alebo konár, zatiaľ sa to ale dá bezpečne poobchádzať.

19.2.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi parkoviskom a vrcholom. Ráno je sneh tvrdý a miestami zľadovatený hlavne na hrebeni. Poobede na južnej orientovaných svahoch už jarný firn a pár odtopených fľakov trávy.

11.2.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi parkoviskom a vrcholom. Sneh je dole mokrý, na lúke cca. 5cm nového na tvrdom podklade, vrcholový hrebeň vyfúkaný s ojedinelými vankúšmi naviateho snehu.

9.2.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi parkoviskom a vrcholom. Snehu je dostatok, na lúke je rozbitý, večer keď pritiahne sa to ťažko lyžuje. Dnes stredisko Lehota v prevádzke.

6.2.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi parkoviskom a vrcholom. Po oteplení je sneh riadne rozbitý a v tomto stave to teraz zatiahol mráz. Hlavne ráno a večer treba lyžovať veľmi opatrne.

26.1.2019 – Vo Veľkej Fatre je vyhlásený 2. stupeň lavínového nebezpečenstva. V stredisku Lehota cez víkend beží prevádzka, zjazdovky sú zratrakované. Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi parkoviskom a vrcholom. Sneh na lúke trochu rozbitý.

17.1.2019 – Vo Veľkej Fatre je vyhlásený 3. stupeň lavínového nebezpečenstva. Pôvodne zratrakované svahy v stredisku Lehota sú zasypané cca 20 cm vrstvou vlhkého a ťažkého snehu. Stopa je prešliapaná až na vrchol. Pri zjazde nadol treba počítať s náročným a ťažkým snehom.

13.1.2019 – Vo Veľkej Fatre je vyhlásený 2. stupeň lavínového nebezpečenstva. V stredisku Lehota spustili prevádzku, takže zjazdovky sú zratrakované. Vplyvom oteplenia si hlavne dole sneh pomaly sadá a oťažieva (k večeru už dole padal dážď so snehom). Lyžovať sa dá z vrcholu až k autu. Výšku snehu sa neodvažujem odhadovať, ale je ho viac než dosť.

5.1.2019 – V celom pohorí Veľkej Fatry je vyhlásený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva. Táto trasa je však napriek tomu relatívne bezpečná. Základ zatiaľ chýba, ale v celej dĺžke sa dá šľapať aj lyžovať bez ujmy na sklzniciach. Dole je cca 40cm snehu, hore cca 60cm (odhadnuté podľa tyčového značenia). Sniežik je prachový a výborne sa na ňom jazdí. Meteorologická predpoveď na najbližšie dni sľubuje, že takto by to mohlo ostať ešte najbližších pár dní.


Humience

Trasa: Bystrička (Lázky) – žltá značka – Humience

19.1.2019 – Šľapať sa dá rovno z konečnej zastávky. Snehu je veľa a s výškou pribúda (nad Vrchstudienkou je ho už toľko, že miestami nevidno značenie a ide sa priamo cez koruny menších listnatých stromov). Stopa je dobre prešliapnutá až na vrchol.
S lyžovaním je to trochu zložitejšie. Sneh sa pod vplyvom striedania teplôt zmenil. Pravý prašan je už len hore a len na tienistých stranách. Čím nižšie a čím viac exponované na juh – tým hrubšia kôra.
Na výstupovej trase je dosť hustý porast, takže tadiaľto radšej nelyžovať. Bezpečnejšie je prejsť sa po krásne vysneženom hrebeni cez Vidlicu na Krížavu a odtiaľ po zjazdovkách a po žltej značke dole na Stráne. Domorodci to lyžujú aj systémom zvážnic a rúbanísk na strane Záblatskej alebo Valaskej doliny, ale to neodporúčam nikomu kto to tam dobre nepozná. Dá sa tam ľahko zablúdiť a dostať do nepríjemného terénu.


Vendovka

Trasa: Sučianska dolina – modrá značka – chata Vendovka.

13.1.2019 – Do doliny je zákaz vjazdu. Ak tam predsa vôjdete, neodporúčame parkovať pri Koniarke, keď tak radšej na skládke dreva povyše. Snehu dosť na šľapanie aj lyžovačku. Lyžovať možno viacerými smermi, snehu v lesoch je dostatok, väčšinou prašan (pri väčšom sklone pozor na splazy).


Nolčovská Magura

Trasa: Nad Nolčovom – žltá značka po strmej zvážnici – Magura (TZT 2733, vzdialenosť 3 km, prevýšenie 600 m)

28.1.2019 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke medzi parkoviskom a vrcholom, stopa je natiahnutá. Dole cca 60 cm snehu, hore cca 80-120 cm, na povrchu čerstvý prašan.

12.1.2019 – Ďalšia z relatívne bezpečných trás s minimálnym rizikom pádu lavíny. Šľapať sa dá priamo od parkoviska. V spodnej časti lepšie neísť po značke (hustá mladina), ale obísť to po zvážnici. Natiahnutá parádna stopa, takže výstup je bez prešľapávania. Dole cca 40-50 cm snehu (zatiaľ ale bez základu), hore cca 80-100 cm. Na lúkach pod vrcholom fantastická lyžovačka, v strednej časti treba trochu hustejšie hopkať cez les, dole lyžovať veľmi opatrne (občas sme trafili nejaký ten kameň, chcelo by to aby si sneh sadol a aby ešte čosi pripadlo).