Skitouring

Pohoria Veľká Fatra a Malá Fatra poskytujú vhodné podmienky na skitouring, v obmedzenej miere aj skialpinizmus. V tejto sekcii nájdete nepravidelné správy o snehových podmienkach a zjazdnosti obľúbených skitouringových trás. Upozorňujeme, že prezentované informácie sú platné ku dňu ich zverejnenia. Majte na pamäti, že v národnom parku reguluje pohyb návštevníkov návštevný poriadok a nemôžete sa na lyžiach pohybovať kadekoľvek a kedykoľvek (hlavne kvôli ochrane zvierat).


Martinské hole

Trasa: Stráne (mostík pod sedačkou) – žltá značka po starej ceste – stará chata – M.Hole

27.2.2020 – Pod delom sú podmienky na lyže nevhodné. Približne 2 skratky nad delom sa dá začať opatrne so šľapaním. Na asfaltke buď veľmi opatrne alebo radšej vôbec. Na zjazdovkách je cca 5cm nového snehu, pod ktorým je tvrdý zľadovatelý podklad.

Pod delom nevhodné
Na asfaltke veľmi opatrne

Na zjazdovkách

30.1.2020 – Sneženie prekrylo ľadový povrch v spodných partiách starej cesty, takže výšľap je možný už od mostíka bez nutnosti prenášať lyže cez vytopené časti. Zjazd po asfaltke je možný (stopu treba voliť veľmi opatrne, vozovka je maskovaná len nízkou vrstvou nového snehu). Zjazd po žltej značke je možný, ale na skalách je hlavne pod delom málo snehu.
Skratky – keďže sa na väčšine miest sneh previazal s ľadovým podkladom, je možné hore šľapať všetkými skratkami bez mačiek a retiazok. Na cestu dole ich z bezpečnostných dôvodov odporúčame.
Skratky sa dajú lyžovať približne po delo.

29.1.2020 – Podmienky na šľapanie sú hraničné, podmienky na lyžovanie v dolnej časti nevhodné. Na veľa miestach trčia kamene, snehu je málo.

18.1.2020 – Cesta od mostíka po delo sa vplyvom oteplenia počas dňa a mrazov počas noci zmenila na ľadový tobogán s množstvom odtopených miest a kameňov.
Pre pešiakov nutnosť mačiek. Podmienky na šľapanie a lyžovanie nad delom celkom dobré, pod delom veľmi opatrne kvôli ľadu a kameňom, na viacerých miestach prenášanie.

14.01.2020 – Šľapať na pásoch sa dá už od mostíka, skratky po delo sú zľadovatelé a trčí tam veľa kameňov. Po delo je lepšie ísť po ceste. Od dela je situácia na skratkách výrazne lepšia. Asfaltku je lepšie obísť cez Kalužnú, je tam natiahnutá pekná stopa, ktorá začína presne v mieste napojenia starej cesty na novú.
Zlyžovať sa opatrne dá až k mostíku. Asfaltová časť cesty je z väčšej časti odtopená, ale kto je odvážny, môže to skúsiť krajom.

01.01.2020 – nevhodné podmienky


Chata pod Chlebom

1.3.2020 – Šlapať sa dá asi 100m nad Zajacovou. Šlapať sa dá buď normálne po značke a dobrá stopa je natiahnutá aj hore potokom až pod Revayku. Lyžovačka z chaty po zratrakovanom Generáli je dobrá. Dá sa aj ďalej lesom až na cestu poniže Romany. Nižšie už trčí na lyžovanie priveľa skál.

8.2.2020 – Šľapať sa dá približne od mínometu. Generál je upravený a lyžovačka je dobrá hlavne v hornej tretine, dole už horšie. Lyžovať sa opatrne dá približne po Romanu.
Nad chatou sú na dané ročné obdobie podpriemerné snehové podmienky, ale lyžovať sa dajú všetky obľúbené linky.


Lysec

Trasa: Jasenská dolina (chata Lysec) – zjazdovky v stredisku Lehota – žltá značka cez lúku na vrchol Lysca (TZT 31.)

29.2.2020 – Podmienky na šlapanie obmedzené. Po modrej treba niesť lyže cca do 900mnm ďalej sa už v dá na nich. Po žltej sa šlapať dá už od Lehoty, ale od dobrých podmienok to má ďaleko. Lyžovanie po modrej je možné z vrcholu až po smerovník na začiatku lúky. Ďalej by to už nešlo, v lese je málo snehu.
Lyžovanie po žltej je reálne po salaš, ďalej je to trápenie po tráve, konároch, blate a skalách.

2.2.2020 – Nevhodné podmienky na šľapanie aj lyžovanie.

29.12.2019 – Zjazdovky v stredisku Lehota nezjazdné. Nad nimi tak isto len pár centimetrov snehu. Nevhodné podmienky na lyže.


Vendovka

Trasa: Sučianska dolina – modrá značka – chata Vendovka.

N/A


Nolčovská Magura

Trasa: Nad Nolčovom – žltá značka po strmej zvážnici – Magura (TZT 2733, vzdialenosť 3 km, prevýšenie 600 m)

N/A