Skitouring

Pohoria Veľká Fatra a Malá Fatra poskytujú vhodné podmienky na skitouring, v obmedzenej miere aj skialpinizmus. V tejto sekcii nájdete nepravidelné správy o snehových podmienkach a zjazdnosti obľúbených skitouringových trás. Upozorňujeme, že prezentované informácie sú platné ku dňu ich zverejnenia. Majte na pamäti, že v národnom parku reguluje pohyb návštevníkov návštevný poriadok a nemôžete sa na lyžiach pohybovať kadekoľvek a kedykoľvek (hlavne kvôli ochrane zvierat).


Martinské hole

Trasa: Stráne (mostík pod sedačkou) – žltá značka po starej ceste – stará chata – M.Hole

 • 10.1.2024 – Výrazné ochladenie bez zrážok. Naďalej nevhodné na lyže. Bez snehu minimálne po delo. Šľapať by sa dali možno posledné dve serpentíny pod asfaltkou. Na asfaltke by sa muselo prenášať;
 • 8.1.2024 – Po dlhotrvajúcom oteplení a dažďoch nie sú Martinské hole na lyžiach zjazdné. Približne po delo človek prejde suchou nohou;
 • 16.12.2023 – Po oteplení a následnom ochladení povrch stvrdol. Šľapať aj lyžovať sa dá od mostíka, v zákrutách občas kamene, asfaltka posypaná (treba prenášať);
 • 14.12.2023 – Po oteplení sa podmienky zhoršili, ale šľapať aj lyžovať sa hole stále dajú od mostíka. Asfaltka je odtopená, ale po okraji sa ešte stále na lyžiach dá. Vrstva snehu na serpentínach sa trochu zredukovala, takže pozor na kamene. Tesne nad mostíkom sú vyjazdené koľaje.
 • 10.12.2023 – Podmienky nezmenené, dá sa šľapať od mostíka, lyžovať tiež až sem.
 • 8.12.2023 – Opäť pripadlo. Od mostíka sa dá šľapať a lyžovať tiež až sem.
 • 1.12.2023 – Po perióde intenzívneho sneženia padlo približne 35 cm snehu, ktorý je a serpentínach utlačený do súvislej vrstvy. Šľapať sa dá bezpečne už od mostíka, skratkami radšej ešte nie. Na zjazdovkách je zmes prírodného a umelého snehu, miestami nahrnutého ratrakmi na kopy, miestami sú na svahu veľké snehové hrudy. Pri lyžovaní za zníženej viditeľnosti treba dávať pozor. Zlyžovať sa dá po asfaltke a po serpentínach až ku mostíku. V zákrutách pozor na sporadicky trčiace kamene.

Chata pod Chlebom

N/A


Lysec

Trasa: Jasenská dolina (chata Lysec) – zjazdovky v stredisku Lehota – žltá značka cez lúku na vrchol Lysca (TZT 31.)

 • 7.1.2024 – Po dlhotrvajúcom oteplení a dažďoch nie je Lysec na lyžiach zjazdný.
 • 10.12.2023 – Uspokojivé podmienky, šľapať sa dá od auta, lyžovať tiež až sem. V okolí vrcholu prachový sneh,lúka aj zvážnica bezpečná, výjazd na zjazdovku trochu vydratý.
 • 9.12.2023 – Podmienky podobné ako včera. Dá sa ísť na lyžiach C2C. Ráno ešte bol prašan, postupne stále viac rozbitý.
 • 8.12.2023 – Šľapať sa dá bezpečne od parkoviska, lyžovať opatrne tiež až sem. Na podkladovej kôre napadnutý nový prachový sneh. Stopa natiahnutá po zjazdovke aj lesom, okolo Poľky stále trčia krtince.
 • 4.12.2023 – Šľapať sa dá bezpečne od parkoviska, lyžovať na starších lyžiach opatrne tiež až sem. Zjazd lúkou medzi vrcholom a Poľkou je uspokojivý, pod Poľkou ešte trčia trávy a biele krtince. Zvážnice s komplet utlačeným snehom, pozor na kamene v esíčku. Zjazdovky sú rozbité, ale nejaký podklad tam už je a lyžovať sa to dá.
 • 26.11.2023 – Nový sneh, podmienky na skitouring zatiaľ nevhodné.

Vendovka

Trasa: Sučianska dolina – modrá značka – chata Vendovka.

N/A


Nolčovská Magura

Trasa: Nad Nolčovom – žltá značka po strmej zvážnici – Magura (TZT 2733, vzdialenosť 3 km, prevýšenie 600 m)

N/A