Skitouring

Pohoria Veľká Fatra a Malá Fatra poskytujú vhodné podmienky na skitouring, v obmedzenej miere aj skialpinizmus. V tejto sekcii nájdete nepravidelné správy o snehových podmienkach a zjazdnosti obľúbených skitouringových trás. Upozorňujeme, že prezentované informácie sú platné ku dňu ich zverejnenia. Majte na pamäti, že v národnom parku reguluje pohyb návštevníkov návštevný poriadok a nemôžete sa na lyžiach pohybovať kadekoľvek a kedykoľvek (hlavne kvôli ochrane zvierat).


Martinské hole

Trasa: Stráne (mostík pod sedačkou) – žltá značka po starej ceste – stará chata – M.Hole

13.4.2022 – Podmienky na šľapanie aj lyžovanie pod úrovňou zjazdoviek nevhodné.

16.3.2022 – Pod delom je na ceste veľa súvislých vytopených úsekov na ktorých treba lyže prenášať. Kritické sú hlavne zákruty. Nad delom je cesta viacmenej zjazdná, ale aj tu treba dávať pozor na kamene. Asfaltku jazdiť neodporúčam – občas kamienky. Všeobecne je hlavne ráno a večer veľmi tvrdo, peší turisti potrebujú minimálne retiazkové mačky.

2.3.2022 – Šľapať sa dá až nad Osikovom (spodná časť prvej serpentíny), kde je posledný súvislý vytopený úsek. Vyššie sú už len izolované vytopené miesta, ktoré sa dajú obchádzať, dá sa tu šľapať aj lyžovať. Pozor v zákrutách, tu je snehu menej. Asfaltka je kompletne roztopená a obísť sa to nedá ani po okrajoch. Tu treba lyže preniesť, prípadne šľapať cez Kalužnú.
Cez deň sa sneh topí, ráno a večer je zamrznutý. Pre peších turistov treba mať pribalené minimálne retiazkové mačky.

16.2.2022 – Šľapať sa dá od mostíka, lyžovať tiež až sem. Hrozne teplo, cez deň kaša. V zákrutách ľad, miestami trčí kameň. Pozor treba dať hlavne na zákrute, kde sa bočí k ferrate.

10.2.2022 – Snehu je dostatok, šľapať sa dá od mostíka, lyžovať tiež až sem. Vo voľnom neupravenom teréne v okolí hrebeňa je na povrchu nepríjemná kôra.

09.02.2022 – Snehu je dostatok, šľapať sa dá od mostíka, lyžovať tiež až sem. Prachový sneh po oteplení oťažel. Pri lyžovaní v strmšom voľnom teréne pod hrebeňom treba byť opatrný, sneh sa môže dať do pohybu aj na Martinských holiach.

06.12.2021 – Pripadlo trochu snehu, základ ešte nie je. Šľapať sa s trochou šťastia dá od dela. Lyžovať len cca po koniec asfaltky. Časť zjazdoviek je zratrakovaná a tu je lyžovačka celkom uspokojivá.

05.12.2021 – Podmienky na šľapanie aj lyžovanie sú vhodné až na zjazdovkách, poťažme na asfaltke od žltej značky. Na serpentínach je hlavne spodnej polovici vrstva ľadu, treba turistické mačky.


Chata pod Chlebom

24.3.2022 – Od minometu sa už šľapať nedá. Dá sa začať pod Zajacovou, lyžovať tiež až sem. Miestami ale už treba dávať pozor na vytopené miesta na ceste. Prvé vytopené fľaky sa začínajú objavovať aj na generáli. Popoludní pri súčasných vysokých teplotách sneh mäkne na kašu. Nad chatou zatiaľ snehu dosť.

cesta nad Zajacovou
Generál
Pod chatou

20.3.2022 – Cesta od minometu na Zajacovu trochu rozbitá, vyjazdené hlboké koľaje. Avšak dá sa odtiaľto v pohode šľapať a lyžovať tiež až sem. Ráno tvrdo, na obed mäkko.

7.3.2022 – Šľapať sa dá od minometu, lyžovať tiež až sem. Tvrdý podklad, na ktorom je 5 cm nového snehu.

1.3.2022 – Šľapať sa dá od minometu, lyžovať tiež až sem. Cesta na minomet je len pre vysoké štvorkolky. Hore silný vietor, veľa snehu je previateho do Z expozícií.

19.2.2022 – Šľapať sa dá z Trusalovej, lyžovať tiež až sem. Sneh je cez deň rôznorodý – od zľadovatelého až po kašu. Nad chatou je veľmi tvrdo.

10.2.2022 – Auto treba nechať na Trusalovej, šľapať aj lyžovať sa dá až sem. Na ceste sú hlboké koľaje a prejdú len štvorkolky s veľkou svetlou výškou. Generál je v stave, ktorý je primeraný návštevnosti. Mimo zratrakovaných a ulyžovaných plôch je na povrchu nepríjemná škrupina.

5.2.2022 – Auto radšej nechať na Trusalovej, snehu je dostatok a dá sa šľapať aj zlyžovať až sem. Zvážnica aj generál je prejdený ratrakom, primerane rozlyžovaný. Upozorňujeme, že na výšľap aj lyžovanie treba v NP využívať turistickú značenú trasu!

22.1.2022 – Po silnom oteplení sa roztopila väčšina snehu a podmienky na skitouring boli dlhodobo nevhodné. V posledných dňoch pripadlo na tvrdý podklad niekoľko desiatok centimetrov prachového snehu. Na trase sú opäť vhodné podmienky, šľapať aj lyžovať sa dá po minomet. Po víkendovej invázii je Generál poriadne rozlyžovaný.

28.12.2021 – Šľapať sa dá od minometu. Lyžovanie Generálom je celkom pohodlné, sneh je ulyžovaný, dole bubny. V lese občas trčí kameň, ale opatrne sa to dá zlyžovať až ku minometu.
Nad úrovňou chaty sneh prefúkaný zo západných expozícií na východ. Miestami trčí kosodrevina, integrita snehovej pokrývky kompresným testom: CT15@15, hĺbka sondy až po podlahu 50 cm.

25.12.2021 – Šľapať sa dá od minometu, pri opatrnej jazde sa dá lyžovať tiež až sem. Pripadol čerstvý sneh, Generál je primerane rozbitý…


Lysec

Trasa: Jasenská dolina (chata Lysec) – zjazdovky v stredisku Lehota – žltá značka cez lúku na vrchol Lysca (TZT 31.)

13.4.2022 – Podmienky na šľapanie aj lyžovanie nevhodné. Sezóna na Lysci je definitívne ukončená.

1.3.2022 – Šľapať sa dá od parkoviska na Lehote, lyžovať opatrne tiež až sem. Podmienky viacmenej nezmenené.

27.2.2022 – Šľapať sa dá od parkoviska na Lehote, lyžovať opatrne tiež až sem. Už sa hlási ku slovu jar. Lúka pod vrcholom je dobrá, zjazd smerom ku zvážnici sa už na niekoľkých miestach otvára. Zvážnica je zatiaľ zjazdná, ale onedlho sa začnú aj tu objavovať vytopené miesta. Zjazdovka na Lehote je kompaktne vysnežená, spojovaciu zvážnicu radšej vynechať.

Zjazdovka na Lehote
Zvážnica
Lúka nad zvážnicou

23.2.2022 – Šľapať sa dá od parkoviska na Lehote, lyžovať tiež až sem. Prisnežilo pár centimetrov nového snehu, ktorý strašne lepí. Pod ním betónovo tvrdý sneh. Na zvážnici popadaná kopa čečiny.

Lehota
Zvážnica
Lúka

22.2.2022 – Šľapať sa dá od parkoviska na Lehote, lyžovať tiež až sem. Kamene zatiaľ netrčia

20.2.2022 – Šľapať sa dá od parkoviska na Lehote, lyžovať tiež až sem. Dnes posnežuje v doprovode relatívne silného vetra. V pásme lesa je nový sneh badateľný, hore na lúke je kompletne previaty do lesa. Na začiatku lúky trčia trsy trávy a kríky. Podklad je rozjazdený a v tomto stave zatuhnutý. Je tvrdo, lyžovať opatrne.

19.2.2022 – Šľapať sa dá od parkoviska na Lehote, lyžovať opatrne tiež až sem. Začínajú vykúkať krtince, na zvážnici sa obajvujú hranične vytopené miesta. Nad úrovňou lesa je snehu dostatok, ale tvrdo.

16.2.2022 – Šľapať sa dá od parkoviska na Lehote, lyžovať tiež až sem. Snehu je dosť a je už sadnutý. V okolí vrcholu niekoľko metrové náveje.

11.2.2022 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke, sneh si sadol a primrzol. Rozbité, stvrdnuté, nie moc dobrá lyžovačka.

6.2.2022 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke, silný vietor, náveje.

5.2.2022 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke. Lehota je prejdená ratrakom a primerane pojazdená. Snehu je dostatok, pomaly si sadá.

3.2.2022 – Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke. Veľa nového snehu. Hodia sa širšie lyže a silné nohy.

29.1.2022 – Po perióde sneženia sa podmienky na Lysci opäť zlepšili. Šľapať aj lyžovať sa dá v celej dĺžke od vrcholu po parkovisko na Lehote. Snehu je momentálne dostatok, sklznice by mali byť v bezpečí 🙂

22.1.2022 – Po silnom oteplení sa roztopila väčšina snehu a podmienky na skitouring boli dlhodobo nevhodné. V posledných dňoch pripadlo niekoľko desiatok centimetrov prachového snehu, ale chýba základ. Šľapať aj lyžovať je možné až k autu na parkovisku pri chate Lysec. Len pozor na agresívne oblúky alebo prudké brzdenie kedy hrana zaberie až do trávy a kamienkov.

4.1.2022 – Po oteplení a dažďoch je trasa na Lysec prakticky celá bez súvislého snehu. Podmienky na šľapanie aj lyžovanie sú nevhodné.

27.12.2021 – Šľapať sa dá priamo z parkoviska pri chate Lysec. Zlyžovať sa dá taktiež až sem. Sneh je ulyžovaný a kamene už netrčia.

26.12.2021 – Šľapať sa dá priamo z parkoviska pri chate Lysec. Zlyžovať sa dá taktiež až sem, hoci množstvo snehu stále nie je optimálne. Miestami trčia steblá trávy a kríky.

12.12.2021 – Šliapať sa dá od parkoviska. Snehu je stále málo, ale lyžovať sa dá relatívne bezpečne z vrcholu po Polku. Ďalej už radšej nie – na zvážnici je len tenká vrstva utlačeného snehu, v ktorom zákerne číhajú skryté kamene.

05.12.2021 – Podmienky na šľapanie a lyžovanie sú zatiaľ na väčšine kopca nevhodné. Medzi Poľkou a vrcholom by to na lúke asi aj šlo, ale zatiaľ nie je základ, treba ešte počkať.


Vendovka

Trasa: Sučianska dolina – modrá značka – chata Vendovka.

30.1.2022 – Šľapať sa dá z doliny. Pod Vendovkou je cca 120 cm snehu. Množstvo aj kvalita snehu sa smerom nadol pomerne rýchlo mení, bezpečná lyžovačka je cca do 1000 m.n.m., potom už občas možno trafiť kameň alebo konár. Opatrne sa dá zlyžovať až k autu.
Integrita snehovej pokrývky kompresným testom: CT13@80. V hĺbke cca 80 cm tvrdá vrstva, pod ňou sypký hranatozrnný sneh.

Pod Vendovkou cca 120 cm snehu

27.12.2021 – Šľapať sa dá z ústia doliny, lyžovať minimálne do polovice. Zvážnice sú dostatočne vysnežené, kamene netrčia. V lesoch aj nad ich úrovňou je krusta, ktorá sa prebára až na čučoriedky. Sneh z posledného sneženia je nad úrovňou lesa prefúkaný zo západných na východné expozície.
Integrita snehovej pokrývky kompresným testom: CT12@40.


Nolčovská Magura

Trasa: Nad Nolčovom – žltá značka po strmej zvážnici – Magura (TZT 2733, vzdialenosť 3 km, prevýšenie 600 m)