Skitouring

Pohoria Veľká Fatra a Malá Fatra poskytujú vhodné podmienky na skitouring, v obmedzenej miere aj skialpinizmus. V tejto sekcii nájdete nepravidelné správy o snehových podmienkach a zjazdnosti obľúbených skitouringových trás. Upozorňujeme, že prezentované informácie sú platné ku dňu ich zverejnenia. Majte na pamäti, že v národnom parku reguluje pohyb návštevníkov návštevný poriadok a nemôžete sa na lyžiach pohybovať kadekoľvek a kedykoľvek (hlavne kvôli ochrane zvierat).


Martinské hole

Trasa: Stráne (mostík pod sedačkou) – žltá značka po starej ceste – stará chata – M.Hole

1.III.2021 – Podmienky na skitouring nevhodné. Takmer až po asfaltku prejdete suchou nohou, miestami po zvyškoch zľadovatelého snehu. Asfaltová cesta taktiež nie je zjazdná na lyžiach. Lyžovať sa dá až na zjazdovkách.

15.II.2021 – Podmienky v podstate rovnaké. Šľapať sa dá od mostíka, pri lyžovaní radšej vyzuť lyže trochu skôr. Asfaltka zjazdná.

13.II.2021 – Na tvrdom podklade pár centimetrov nového snehu. Šľapať sa dá od mostíka, lyžovať tiež až sem. Pozor na občasné kamene.

11.II.2021 – Po nevýraznom snežení sú podmienky o trošku lepšie, na tvrdom podklade pár centimetrov nového snehu. Šľapať sa dá od mostíka, lyžovať tiež až sem. Asfaltka neposypaná a zjazdná v plnom profile. Pozor na kamene na vnútorných oblúkoch zákrut.

8.II.2021 – Po mrznúcom daždi je veľmi tvrdo, po delo je kopec zaliaty v ľadovej glazúre, skratkami sa bez mačiek vôbec nedá. Šľapať na pásoch sa dá od mostíka. Snehu je žalostne málo, ale zlyžovať sa dá napodiv tiež až sem (opatrne lebo miestami dosť výrazne trčia kamene).

4.II.2021 – Od mostíka po delo podmienky nevhodné (veľa ľadu a vytopených skál). Povyše dela kašovitý mokrý sneh, teoreticky lyžovateľný. Asfaltka vytopená, ale opatrne zjazdná po okraji. Podmienky sú celkovo zlé, mačky sú pre bezpečný pohyb v spodných partiách nevyhnutné.

23.I.2021 – Po dažďoch a oteplení sú podmienky na šľapanie aj lyžovanie nevhodné. Sneh buď nie je, alebo je kašovitý a rozmočený. Asfaltka je vytopená, krajom by sa asi dalo šuchnúť. Zjazdovky sú taktiež rozmočené a lyžovačka zlá. Ak by chcel ísť niekto napešo, tak hodí sa obuv s goretexovou membránou a mačky (na zamrznutej zemi je vrstvička ľadu).

21.I.2021 – Po odmäku sa trochu snehu vytopilo, viď fotky. V podstate sa tým ale podmienky nezmenili. Šľapať sa dá od mostíka, lyžovať opatrne tiež až tam. Zákruty treba vyberať po vonkajšej strane.

20.I.2021 – Podmienky v podstate nezmenené. Stopa cez Kalužnú prešľapaná. Po odmäku je sneh trochu rýchlejší, na zákrutách občas kamene. Zlyžovať sa dá opatrne až k autu.

18.I.2021 – Podmienky nezmenené. Na zákrutách (a nielen tam) občas trčia kamene.

17.I.2021 – Po perióde sneženia je možné šľapať v celej dĺžke od mostíka až po vrchol. Treba sa vyhýbať skratkám aby vám kamene neponaprávali chlpy na pásoch. Lyžovačka na zjazdovkách je výborná, na asfaltke sa treba držať pri kraji (v strede sú zvyšky posypových kamienkov), v žiadnom prípade nelyžovať skratkami. Aj na serpentínach neodporúčam hraniť ak to nie je nevyhnutné, kamene sú len pár centimetrov pod povrchom.

8.I.2021 – Rovnaká situácia ako 7.I.2021.

7.I.2021 – Šľapať sa opatrne dá približne od dela, ale vrstva snehu je tenká a lyžovanie by tu bolo riskantné. Dobrá lyžovačka je až na zjazdovkách.

6.I.2021 – Podmienky na šľapanie aj lyžovanie sú vhodné len na zjazdovkách a na hrebeni. Od asfaltky nižšie je len topiaci sa poprašok pohybovať sa tam dá len bez lyží.


Chata pod Chlebom

25.II.2021 – Podmienky horšie ako včera. Na ceste veľa vytopených miest kde treba prenášať, na snehu husto popadané bukvice. Lyžovanie pod križovatkou na skládke je riskantné, lepšie je vyzuť a zísť to napešo. Na Generáli pribudli nové vytopené fľaky. Nad chatou mäkko.

24.II.2021 – Po výraznom oteplení snehu rýchlo ubúda. Šľapať sa dá zo Zajacovej, ale na ceste po romanu je niekoľko úsekov kde si treba dávať veľký pozor na kamene. Lyžovať sa opatrne dá približne po zákrutu pri Romane (potom už treba na pár miestach prenášať). Na Generáli aj ma Ploštinách je zopár vytopených miest.

Nad Zajacovou
Ploštiny
Generál

16.II.2021 – Situácia nezmenená. Šľapať sa dá od minometu, lyžovať tiež až sem. Tam kde sa častejšie hraní trčia kamene.

12.II.2021 – Šľapať sa dá od minometu, lyžovať tiež až sem. Na veľmi tvrdom podklade je pár centimetrov nového snehu.

Nad minometom
Ploštiny
Generál

5.II.2021 – Bežným autom sa dá dostať cca po minomet, potom už radšej po svojich. Od Zajacovej vyššie je možné šlapať aj lyžovať (šlapanie komplikujú popadané bukvice, pri lyžovaní pozor na občasné trčiace kamene). Stopa popri potoku prešľapaná. Na Generále občas trčí čučoriedka a sú tam bubny, ale inak je to zjazdné. Pod Ploštinami pozor na konáre a občasné kamene (viď foto), slabší lyžiari to prelyžujú po ratračke.

02.II.2021 – Šľapať sa dá od Zajacovej a lyžovať tiež až sem. Generál nie je zratrakovaný, teraz už sú tam vyjazdené dosť veľké bubny. Poniže generálu sa dá zlyžovať buď ratračkou alebo aj cez Ploštiny a lesom (tu už opatrne a len po vyjazdenej stope).

28.I.2021 – Šľapať sa dá už poniže Zajacovej. Stopa popri potoku je natiahnutá. Na generáli je cca 15cm základ a na tom asi 15cm nový prachový sneh spomedzi ktorého občas trčí čučoriedka (ratrak tam zatiaľ nechodil). Lyžovať sa dá generál a následne ratračkou cca až po Romanu.
Nad chatou sa taktiež lyžuje, ale sneh je vyfúkaný až na tvrdé platne.

17.I.2021 – Šľapať sa dá v celej dĺžke od Trusalovej až hore. Natiahnutá je aj stopa po potoku. Lyžovačka je celkom dobrá, ale snehu stále nie je dosť aby sa dalo hovoriť o dobrých podmienkach. Lyžuje sa Kriváň, Chleb aj Hromové, ale základ stále nie je, stupeň lavínového nebezpečenstva 3. Na Generále trčia vrcholce stromčekov (nie je zratrakovaný). Zlyžovať sa opatrne dá aj nižšie, ale pre sklznice je lepšie pustiť to dookola po ceste (tam je to bezpečné).

10.I.2021 – Od Zajacovej po Ploštiny podmienky nevhodné. Od Ploštín vyššie sa dá šľapať. Nad úrovňou chaty sa lyžovať dá, ale podmienky sú podpriemerné. Na generále je cca 15-20 cm snehu bez základu, trčia čučoriedky aj kamene (lyžovanie možné len pre dobrých lyžiarov a len ak sa nebojíte o lyže).


Lysec

Trasa: Jasenská dolina (chata Lysec) – zjazdovky v stredisku Lehota – žltá značka cez lúku na vrchol Lysca (TZT 31.)

25.II.2021 – Väčšina vrcholovej lúky je bez snehu, úzky pás ostal len blízko lesa. Podmienky nevhodné.

16.I.2021 – Šľapať sa dá priamo od auta hore Lehotou až po vrchol. Zatiaľ sa ešte nevytvoril základ. Podmienky na lyžovanie z vrcholu až do stredu lúky je celkom dobré, hlavne tam kde je uchodený sneh. Nižšie už trčí tráva a pri zahranení sa ide až na krtince. V lese na zvážniciach sú miesta, kde treba ísť buď šusom bez hranenia, alebo radšej kúsok preniesť. Zjazdovka na Lehote má do 20 cm snehu bez základu a lepšie lyže tu treba radšej vyzuť.

Spodná časť lúky
Podmienky na lúke

10.I.2021 – Na lyže je len lúka v bezprostrednom okolí žltej značky. Inde je sneh vyfúkaný a trčia drny trávy. Výška snehu 5-15cm. Nižšie sú podmienky na lyže nevhodné.


Vendovka

Trasa: Sučianska dolina – modrá značka – chata Vendovka.

12.II.2021 – Podklad je ľadový betón, na ktorom je asi 10-20 cm naviateho nového snehu. Šľapať sa dá od auta, lyžovať po zvážniciach tiež až sem. Lyžovať lesom sa dá cca po zvážnicu, potom sa už radšej držať zvážnice (mimo nej je veľa trčiacich kameňov a pňov).


Nolčovská Magura

Trasa: Nad Nolčovom – žltá značka po strmej zvážnici – Magura (TZT 2733, vzdialenosť 3 km, prevýšenie 600 m)

3.I.2021 – Podmienky na šľapanie aj lyžovanie sú nevhodné. Celá trasa je bez snehu s výnimkou lúky na vrchole, kde je len pár centimetrov.